Zastosowanie czytnika kodów kreskowych

Opisaliśmy już wiele parametrów istotnych przy wyborze czytnika kodów kreskowych, natomiast nigdy nie skupialiśmy się na tak trywialnej rzeczy, jak określenie gdzie czytnik kodów kreskowych może być potrzebny. Dlatego w dzisiejszym wpisie zastanowimy się, w jakich gałęziach biznesu może taki czytnik mieć zastosowanie.

Pierwsze, co przychodzi na myśl, to wszelkiego rodzaju sklepy i markety — od małych osiedlowych sklepików i kiosków, do dużych dyskontów posiadających w swoim asortymencie niemal każdy rodzaj towaru. To właśnie w sprzedaży detalicznej produktów kody kreskowe są najmocniej rozpowszechnione, a korzystanie z nich w znaczący sposób ułatwia identyfikację produktu oraz przyspiesza proces zakupu towarów.

Oprócz standardowych produktów, specjalnego rodzaju kody kreskowe wykorzystywane są również w książkach, czasopismach i innych produktach związanych z czytelnictwem. W połączeniu z siecią, taki czytnik umożliwia samodzielne zeskanowanie kodu przez czytelnika, a ten oznaczyłby pozycję jako wypożyczoną, z konkretną datą.

Jeśli mowa o sklepach zajmujących się detaliczną obsługą towarów, to nie sposób również o wszelkiego rodzaju hurtowniach i magazynach. Ich powierzchnia, a także ilość i zróżnicowanie asortymentu sprawiają, że zastosowanie czytnika kodu służy nie tylko jego poprawnej identyfikacji, ale też pomaga w szybkim i sprawnym zlokalizowaniu danej jednostki logistycznej.

W ostatnich czasach dużą rolę odgrywają zakupy online z dostawą door-to-door. Zamiast wypisywać setki dokumentów dziennie, firma kurierska może jednym ruchem zeskanować całą dostawę, a podpis jej odbiorcy przypisać elektronicznie do zeskanowanej przesyłki. Nie tylko redukuje to czas obsługi, ale też jest dużo bardziej ekologiczne i wygodniejsze.

Jak widać, dużo łatwiej byłoby wskazać obszary życia, w których kody i czytniki kodów kreskowych nie są wykorzystywane. Ich spopularyzowanie i łatwa dostępność, połączone z dosyć tanimi narzędziami niezbędnymi do identyfikacji sprawiają, że przedsiębiorcy coraz częściej korzystają z dobrodziejstw tego rodzaju identyfikacji, zaskakując niekiedy swoją pomysłowością dotyczącą adaptacji kodów do środowiska pracy.