Laserowe, CCD, CMOS – czytnik z jakim silnikiem skanującym wybrać

Na rynku znajdziemy bogatą ofertę różnego rodzaju czytników kodów kreskowych. Różnią się one od siebie posiadanymi funkcjami, metodą połączenia oraz wbudowanym silnikiem skanującym. W dzisiejszym artykule zajmiemy się omówieniem różnych mechanizmów odpowiedzialnych za skanowanie kodów kreskowych.

Wśród czytników wyróżniamy urządzenia wyposażone w silnik laserowy, CCD oraz matrycę CMOS. Główną różnicą pośród tego rodzaju urządzeń, jest wyświetlana wiązka skanująca.

Czytniki posiadające wbudowany układ oparty o laser, wyświetlają wiązkę laserową w postaci cienkiej, poziomej linii. Umożliwiają precyzyjne skanowanie większości standardowych kodów jednowymiarowych.

W opozycji do czytników laserowych stoją, czytniki oferujące układ skanujący zbudowany w oparciu o matrycę CCD lub matrycę CMOS. Źródłem światła dla tego rodzaju skanerów jest dioda LED. Wiązka światła często ma postać nieco szerszej, poziomej linii niż w czytnikach laserowych.
Układ skanujący wyposażony w matrycę pozwala na odczyt nie tylko kodów znajdujących się na drukowanych etykietach, ale oferuje bezproblemowe zeskanowanie kodów z ekranów LCD oraz wyświetlaczy urządzeń mobilnych.

Dodatkowo, czytniki które zostały wyposażone w matrycę CMOS, będącą wyższą i bardziej zaawansowaną technologią od matrycy CCD, gwarantują wyższą odporność na uszkodzenia mechaniczne, niż laserowy układ skanujący, ponieważ nie posiadają ruchomych elementów.