Jaki czytnik kodów wybrać do pracy w trudnych warunkach przemysłowych.

Czytniki i skanery kodów kreskowych są nieodłącznymi urządzeniami wykorzystywanymi w handlu detalicznym i nie tylko. Ich zakres użytkowania poszerza się z biegiem czasu o kolejne branże. Na dzień dzisiejszy ze skanerami skanującymi etykiety spotykamy się nie tylko w różnego rodzaju sklepach i supermarketach, są również obecne w bibliotekach, biurach, urzędach, a nawet w służbie zdrowia czy na produkcji.

Wyobraźmy sobie sytuację, w której działamy w branży produkcyjnej i potrzebujemy czytnik kodów kreskowych, który sprosta ciężkim warunkom przemysłowym.  Wybierając przemysłowy skaner kodów do tak specyficznych warunków środowiskowych, jakie panują na halach produkcyjnych, musimy skupić się na konkretnych parametrach cechujących skaner.

Hale produkcyjne i magazyny charakteryzują się często dużym zapyleniem oraz występowaniem różnego rodzaju środków chemicznych czy substancji ciekłych. Nasz skaner powinien być zatem zabezpieczony przed wnikaniem do wnętrza cieczy oraz pyłów czy kurzu. Każdy czytnik posiada stopień ochrony, który informuje użytkownika o jego odporności na poszczególne czynniki środowiskowe. Jest to tak zwana klasa szczelności IP (International Protection Rating) i składa się z dwóch cyfr, z których pierwsza określa ochronę przed wnikaniem ciał stałych, głównie pyłu czy zanieczyszczeń i przedstawiana jest w skali od 0 do 6. Druga cyfra po IP określa poziom wodoszczelności i informuje użytkownika o stopniu ochrony przed wnikaniem cieczy w skali od 0 do 9.

Zatem stopień ochrony wybranego przez nas urządzenia skanującego, powinien zaczynać się od minimum IP61, abyśmy mieli pewność, że z powodzeniem poradzi sobie z ciężkimi warunkami przemysłowymi.

Poniższa tabela określa stopień ochrony przed wnikaniem cieczy.

Druga cyfra po kodzie IP Opis
0 Brak ochrony
1 Ochrona przed padającymi kroplami wody
2 Ochrona przed pionowo padającymi kroplami wody przy wychyleniu obudowy do 15°
3 Ochrona przed natryskiwaniem wodą
4
Ochrona przed bryzgami wody z dowolnego kierunku
5 Ochrona przed strugą wody
6 Ochrona przed silną strugą wody
7 Ochrona przed skutkami krótkotrwałego zanurzenia w wodzie
8 Ochrona przed skutkami ciągłego zanurzenia w wodzie
9 Ochrona przed zalaniem silną strugą wody pod ciśnieniem (80-100 bar i w temperaturze +80°C)

W trudnych warunkach przemysłowych na hali czy magazynie różnego rodzaju sprzęty narażone są na upadki. Dlatego też skaner powinien być możliwie odporny na uszkodzenia mechaniczne. Obudowa musi być solidna i wytrzymała, a cała konstrukcja niezawodna. Dobrze też gdy obudowa wykończona jest gumowymi elementami, co dodatkowo chroni i amortyzuje podczas upadku. Dzięki temu delikatny mechanizm układu skanującego znajdujący się we wnętrzu urządzenia jest dobrze zabezpieczony.