Wirtualny port szeregowy w czytnikach kodów

Czytniki kodów kreskowych, oprócz skanowania etykiet, oferują wiele różnych funkcji. Wśród nich znajdziemy skanery, które umożliwiają pracę w trybie Virtual COM. Funkcja ta może okazać się przydatna dla osób, które potrzebują urządzenia współpracującego z konkretnym programem.

Często się zdarza, że określony program wymaga urządzenia wejściowego działającego w oparciu o portu szeregowy. W momencie gdy posiadamy komputer bez fizycznego złącza szeregowego bądź nasz czytnik kodów kreskowych nie jest wyposażony w kabel RS232, z pomocą przychodzi nam właśnie tryb Virtual COM. Dodatkowo, tryb ten wpływa na uniwersalność skanera, nie pozbawiając go możliwości połączenia poprzez złącze USB, a dodając opcję emulacji portu szeregowego.

Tryb Virtual COM sprawia, że podłączony pod port USB czytnik, jest widoczny dla komputera jako urządzenie z portem szeregowym. Aby włączyć wspomnianą opcję w większości przypadków należy odczytać kod sterujący znajdujący się w instrukcji. W niektórych przypadkach konieczne jest pobranie i instalacja sterownika.
Tryb Virtual COM znacząco wpływa na wygodę pracy i ułatwia ją. Dzięki tej funkcji, zeskanowane kody przesyłane są do aktywnego okna programu, a nie do edytora tekstowego takiego jak Excel czy Notatnik, jak to ma miejsce w skanerach połączonych za pomocą opcji HID.

W celu sprawdzenia czy nasz czytnik został przestawiony w tryb Virtual COM należy otworzyć menedżera urządzeń i sprawdzić czy pojawiło się nowe urządzenie w sekcji Porty. Prawidłowo zainstalowany czytnik powinien być oznaczony jako urządzenie szeregowe USB z napisem COM i numerem portu w nawiasie.

W naszym sklepie internetowym HDWR znajdą Państwo bogatą ofertę czytników kodów kreskowych, które oferują prace w trybie Virtual COM. Poniżej przedstawiamy kilka z nich.