Czytniki kodów kreskowych i wielowymiarowych 2D znajdują swoje zastosowania nie tylko w sklepach, magazynach lub firmach zajmujących się pakowaniem i produkcją towarów. Są one wykorzystywane także w obrębie wszelkiego rodzaju instytucji, urzędów oraz placówek społecznych. Wiąże się to z tym, że takie czytniki muszą być zdolne do działania w każdych warunkach i z każdego rodzaju dokumentami.
Dla przykładu, w Polsce od sierpnia 2017 roku obowiązuje nowy wzór legitymacji osoby niepełnosprawnej. Poza systemami zabezpieczającymi kartę przed jej podrobieniem, najważniejszą zmianą, która została wprowadzona, jest umieszczony kod QR, ułatwiający odczyt danych do programu komputerowego. Zawiera on następujące dane:
- numer PESEL,
- numer legitymacji,
- dane dotyczące stopnia niepełnosprawności (fakultatywnie),
- symbol/symbole przyczyny niepełnosprawności (fakultatywnie).
Kod ten jest standardowym i ogólnoświatowym znakiem QR wersji 10, czyli posiadającej 57×57 modułów. Posiada on też poziom H mechanizmu korekcji błędów, co oznacza, że możliwe jest odzyskanie 30% uszkodzonych danych.
Kod ten, pomimo niewielkich rozmiarów i dużej gęstości kodu, jest on do odczytania przez większość dostępnych na rynku skanerów kodów wielowymiarowych 2D. Poniżej znajduje się lista czytników szczególnie polecanych do odczytu tego rodzaju kodów:
a) czytniki przewodowe:
- HD610A
- HD620A
- HD-SL36A
- HD-S92
b) czytniki bezprzewodowe:
- HD-SL96
- HD-SL99
- HD7800