Interfejsy dostępne w czytnikach kodów kreskowych

Czytniki kodów kreskowych wyposażone są w różne interfejsy za pomocą, których możemy je połączyć z urządzeniem docelowym. Wśród nich wyróżniamy złącze USB, RS232 oraz PS2. Wybór czytnika z określonym rodzajem interfejsu, determinuje sposób jego podłączenia i daje różne możliwości.

Najbardziej popularnym i występującym w zdecydowanej większości skanerów jest interfejs USB. W czytnikach stosuje się złącze USB typu A. Dzięki zastosowaniu tego rodzaju interfejsu, po podłączeniu skanera za pomocą kabla USB, zostaje on zainstalowany i widoczny w systemie jako urządzenie typu HID działające jak standardowa klawiatura. Dzięki temu, zeskanowanie kodu powoduje jego natychmiastowe przesłanie na komputer do otwartego pliku tekstowego, na przykład do Notatnika.

Podobnie sprawa wygląda w przypadku interfejsu PS2, zasada działania się nie zmienia. Różnicą jest rodzaj złącza zastosowanego w przewodzie.

Dokonując zakupu czytnika kodów kreskowych, możemy wybrać taki oferujący interfejs RS232. Zasada działania znacznie różni się od czytników posiadających interfejs USB i PS2. Po podłączeniu urządzenia za pomocą interfejsu RS232, skaner instaluje się w systemie jako Port COM. Ten typ połączenia został stworzony z myślą o współpracy czytnika z określonym programem bądź aplikacją. Informacje zawarte w kodzie kreskowym nie są przesyłane do otwartego pliku tekstowego po zeskanowaniu, ponieważ skaner przekazuje je po odczycie do programu, z którego korzysta użytkownik.

Ostatnim interfejsem na który warto zwrócić uwagę jest Virtual COM, czyli wirtualny interfejs. Jest on dostępny w wybranych modelach czytników kodów kreskowych. Funkcjonalność ta, po podłączeniu poprzez interfejs USB, pozwala na ustawienie urządzenia w taki sposób by działał w tak jak podczas podłączenia za pomocą złącza RS232. Rozwiązanie to daje więcej możliwości. Dzięki niemu zyskujemy możliwość przesyłania informacji zawartych w kodzie kreskowym do konkretnego programu bądź bezpośrednio na komputer do otwartego pliku tekstowego.