Czytniki kodów kreskowych do bibliotek

Wśród czytników kodów kreskowych znajduje się wiele modeli, różniących się parametrami oraz wynikającą z tego ceną zakupu. Niestety, lecz pomimo takich samych funkcjonalności, nie każdy czytnik sprawdzi się w tym samym środowisku pracy.

Przykładowym miejscem jest biblioteka oraz kody kreskowe umieszczone na książkach. Są to 13-znakowe kody ISBN, które co prawda nie są gęstymi kodami kreskowymi o dużej ilości informacji, lecz trudność sprawia inny aspekt. Kody ISBN mają podobną strukturę, co popularne kody kreskowe EAN-13, natomiast w związku z tym, iż są one używane do oznaczania książek, często nadrukowane są na błyszczących powierzchniach, które silnie odbijają światło.

Sprawia to, że wiązka lasera o nieodpowiedniej mocy będzie bardzo mocno rozproszona, a kod stanie się niemożliwy do odczytania. Dużą trudność stanowią także kody, które znajdują się za folią ochronną. Teoretycznie kod jest bardzo dobrze widoczny dla ludzkiego oka, natomiast wiązka lasera o zbyt małej mocy zostanie zakrzywiona i kod również stanie się dla czytnika nieczytelny.

Jaki zatem czytnik kodów wybrać? W ofercie firmy HDWR znajduje się wiele modeli czytników kodów kreskowych do biblioteki, których układy skanujące posiadają odpowiednią moc do bezproblemowego odczytu kodów za folią lub na błyszczącej powierzchni:

  • HD26
  • HD29A
  • HD-S80
  • HD26C
  • HD8900

Dobrą alternatywą pozostają także czytniki kodów wielowymiarowych 2D, które dzięki zastosowaniu matrycy CMOS często mogą też odczytywać kody wyświetlane na ekranach LCD oraz telefonów komórkowych. Należy jednak brać poprawkę na to, że taki czytnik będzie mniej precyzyjnie odczytywał zwykłe kody kreskowe.