Generowanie kodów kreskowych do wykorzystania na własny użytek

Kod kreskowy jest graficznym symbolem przedstawionym w formie pionowych pasków bądź kwadratowego znaku w formie mozaiki (kody 2D), z którym spotykamy się niemalże na codzień na każdym kroku. Na przestrzeni lat stał się nieodłącznym symbolem wykorzystywanym w gospodarce. Najczęściej spotykamy go podczas robienia codziennych zakupów, ponieważ kod kreskowy znajduje się na każdym produkcie.

Kody kreskowe zostały stworzone do znakowania towarów i są unikalnymi oznaczeniami przypisywanymi odgórnie do danego produktu. Oznaczenia te nadawane są przez organizację GS1, której celem jest usprawnienie operacji dokonywanych w szeroko pojętej logistyce.

Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy istnieje potrzeba wykorzystania kodu kreskowego na własny użytek. Wtedy taki kod możemy wygenerować samodzielnie i wykorzystywać wewnętrznie. Z pomocą przychodzą nam specjalne generatory kodów kreskowych. Poza kodami numerycznymi, możemy wygenerować kody alfanumeryczne, na przykład Code 128. Pozwala on na zakodowanie nie tylko cyfr, ale i znaków specjalnych. Dodatkowo, zyskujemy również możliwość generowania kodów 2D, np kodu QR, w którym możemy zapisać tekstowo adres strony internetowej naszej firmy.

Samodzielnie wygenerowane kody kreskowe możemy wykorzystać do różnych celów. Oto kilka z nich:

  • własne oznaczenie wybranych produktów
  • oznaczenie miejsc czy sektorów na magazynie
  • oznaczenie dokumentów magazynowych lub sprzedażowych
  • jeden zbiorczy kod dla kilku opakowań tego samego produktu
  • zapisanie informacji o swojej firmie w kodzie QR
  • zapisanie adresu strony internetowej firmy w kodzie QR

Wśród dostępnych generatorów kodów kreskowych polecamy generator firmy HDWR, znajdujący się na stronie https://hdwr.pl/pl/i/Generator-kodow-kreskowych-QR/70