Zasięg działania bezprzewodowego w skanerach kodów

Szukając skanerów kodów kreskowych duża część osób waha się między przewodowym a bezprzewodowym urządzeniem. Gdy już wybór padnie na czytnik działający bez konieczności połączenia kablem z komputerem, pojawia się inny problem – w ofercie można znaleźć zarówno czytniki pracujące po połączeniu Bluetooth, jak i radiowym. Wielu klientów zazwyczaj napotyka problem w dobraniu skanera do swoich potrzeb i koniecznego zasięgu działania.

Połączenie Bluetooth wydaje się być na pierwszy rzut oka najlepszym i najpopularniejszym rozwiązaniem, jednak nie do końca tak jest. Połączenie to opiera się na wysyłaniu przez czytnik sygnału Bluetooth do sparowanego odbiornika i przesyłaniu zeskanowanych danych. Najlepiej jednak skaner kodów działa z wbudowanym modułem Bluetooth w urządzeniu docelowym – takie połączenie jest dużo bardziej stabilne i wydajne. Pomimo tego, połączenie to cechuje się dosyć krótkim zasięgiem, które nie przekracza zazwyczaj 10 metrów.

Gdzie zatem najlepiej stosować skaner kodów kreskowych Bluetooth? W momencie, gdy chcemy przesyłać dane do urządzenia mobilnego – tabletu, telefonu komórkowego, terminala mobilnego lub laptopa, a jednocześnie nie chcemy oddalać się od urządzenia na większą odległość. Takie rozwiązanie można z powodzeniem stosować w magazynach, które posiadają bazę danych na zewnętrznym serwerze, do jej obsługi stosuje się odpowiednie urządzenie mobilne, a skaner ma być jedynie dodatkiem do niego.

Połączenie radiowe 2.4G często jest potocznie nazywanym WiFi, natomiast w rzeczywistości nie ma ono zbyt wiele wspólnego z siecią internetową. Połączenie to wykorzystuje fale radiowe, które przekazywane są do odbiornika, który zarówno może być osobnym odbiornikiem USB, jak i zaszyty w dedykowanej stacji dokującej. Właśnie poprzez konieczność posiadania portu USB typu A, rozwiązanie to nie może być stosowane w tabletach lub smartfonach, które takiego złącza nie posiadają.

Na plus połączenia radiowego przemawia natomiast jego zasięg – połączenie to cechuje się wysoką stabilnością, a zasięg ponad 20 metrów w pomieszczeniu z przeszkodami nie stanowi żadnego problemu. Na otwartej przestrzeni zasięg ten jest jeszcze wyższy i może przekraczać nawet kilkadziesiąt metrów, bez obaw o zerwanie połączenia. Takie rozwiązanie najlepiej stosować, gdy chcemy przesyłać kody bezpośrednio do konkretnego komputera stacjonarnego, a skanowane artykuły znajdują się w innych częściach budynku.

Warto także rozważyć zakup czytnika, który posiada zarówno moduł Bluetooth, jak i radiowy. Urządzenia takie zazwyczaj są w nieco wyższych cenach niż skanery oferujące tylko jeden typ połączenia, natomiast ich uniwersalność stosowania sprawia, że stanowią godną rozważenia ofertę przy wyborze odpowiedniego sprzętu.