Terminal mobilny czy kolektor danych? – podobieństwa i różnice.

Wśród urządzeń ułatwiających codzienną pracę w sklepach, hurtowniach czy magazynach możemy spotkać terminale oraz kolektory danych. Sprzęty te, choć wyglądem do siebie podobne, nie są tożsame i posiadają szereg odmiennych funkcji, możliwości oraz zastosowania.

Cechą wspólną obydwu urządzeń jest możliwość skanowania kodów kreskowych, co zawdzięczają wbudowanemu układowi skanującemu. Zarówno kolektor danych, jak i terminal, wyposażone są w wyświetlacz oraz klawiaturę, która w przypadku tego ostatniego może być dotykowa. Sprzęty oferują bezprzewodową i swobodną pracę na odległość, bez przeszkadzających kabli.

Kolektory danych są urządzeniami prostymi i w przeciwieństwie do terminali, nie posiadają szeregu rozbudowanych funkcji. Oparte są najczęściej o system operacyjny producenta i nie dają możliwości wgrania żadnych aplikacji dodatkowych. Za ich pomocą można skanować kody jednowymiarowe lub wielowymiarowe w zależności od modelu i zapisywać je we wbudowanej pamięci. Kolektor może się okazać nieodłącznym wsparciem do wykonywania inwentaryzacji, gdzie po zeskanowaniu kodu wpisujemy ilość danego produktu i skanujemy kolejne kody. Stworzony w taki sposób plik możemy przesłać do komputera z zainstalowanym programem magazynowym. Kolektory wyposażone są w tryb inwentaryzacji, dzięki któremu powtarzające się kody kreskowe są sumowane, co pozwala zachować porządek i przejrzystość danych.

Przykładem kolektora danych jest HD-PS6C.

Terminale mobilne oferują szereg rozbudowanych funkcji i pozwalają na szeroki zakres zastosowania. Przede wszystkim, oparte zostały najczęściej na systemie operacyjnym Android, dzięki czemu nie tylko wyglądem przypominają smarftona, zyskują również jego funkcjonalność i intuicyjną obsługę. W przeciwieństwie do kolektorów, dają możliwość wgrania różnego rodzaju aplikacji oraz programów, co może znacząco ułatwić wykonywanie inwentaryzacji oraz inne prace. Możliwość połączenia urządzeń tego typu pod sieć internetową, umożliwia wyszukiwanie informacji, co czyni sprzęt wszechstronnym i uniwersalnym.

Przykładem terminala mobilnego może być Zebra TC52.


Zarówno jedne, jak i drugie urządzenia znajdą Państwo w ofercie naszego sklepu HDWR