Czytniki kodów kreskowych początkowo były dostępne tylko z czytnikami laserowymi. Były to urządzenia bardzo drogie, ale także ich odporność na uderzenia nie była zbyt wysoka. Bardzo często dochodziło do uszkodzeń luster lasera. W drodze rozwoju technologii na rynku pojawiły się czytniki diodowe.
Podstawowa różnica wynika z zastosowania odmiennego modułu generującego światło oświetlające pole kodu kreskowego. Technologia CCD-matryca diodowa LED oświetla skanowany obszar. Czytniki CCD tzw. diodowe były w przeszłości mniej dokładne niż laserowe. W obecnych czasach czytniki te niczym nie odbiegają od czytników laserowych, a nawet posiadają lepsze silniki skanujące i radzą sobie znacznie lepiej z kodami o słabej jakości. Są one również bardziej odporne na upadki z tego względu, że nie posiadają żadnych ruchomych części.
Czytniki laserowe pozwalają na odczyt z odległości kilkudziesięciu centymetrów. Wyposażone są w silniczek oraz obrotowe lustro znajdujące się w głowicy skanującej. Bardziej zaawansowane czytniki posiadają kilka lub kilkanaście luster, które tworzą siatkę wiązek laserowych i pozwalają na odczyt kodu niezależnie od kierunku ułożenia. Należy pamiętać, że laser gwarantuje lepszą jakość odczytu poprzez większe skupienie wiązki czytającej w stosunku do czytnika laserowego, którego wiązka jest bardziej rozproszona.
Oto 4 najważniejsze różnice w punktach:
a) Czytniki diodowe w przeszłości radziły sobie lepiej z kodami uszkodzonymi, ale teraz różnica jest nieznaczna.
b) Czytniki laserowe posiadają lepszy odczyt ze względu na lepsze skupienie wiązki lasera.
c) Czytnik z użyciem diody sprawdza się lepiej jako skaner bezprzewodowy, ponieważ diody pobierają mniej prądu, a skaner działa dłużej.
d) Obie technologie w dzisiejszych czasach dają podobny poziom wytrzymałości sprzętu. Różnica jest widoczna w droższych modelach na korzyść czytników laserowych.