Pojemne kody QR

Kody QR (Quick Response Code) -to kody alfanumeryczne, dwuwymiarowe, matrycowe, kwadratowy kod, który został wynaleziony przez japońską firmę Denso-Wave w 1994 roku. Modułem w kodzie jest kwadrat mogący przybrać jeden z 2 kolorów; ciemny i jasny. W kodzie wykorzystuje się wzór wyszukiwania, są to 3 kwadraty umieszczone w 3 narożnikach kodu. Dzięki nim skaner odszukuję poszczególne miejsca w kodzie. Dodatkowo w kodzie znajduje się wzór synchronizacji. Są to dwie linie; pionowa i pozioma, w których zawarte są informacje na temat wersji kodu, gęstości oraz współrzędnych z poszczególnymi danymi.

W kodach QR można wyróżnić 40 wersji ponumerowanych od 1 do 40 gdzie liczby te oznaczają coraz większą pojemność kodu. Maksymalna pojemność w największej wersji to 7089 znaków (numerycznych),  4296 (alfanumerycznych), 2953 (kodu binarnego) i 1817 (alfabetu japońskiego).

QR code posiadają różne stopnie zabezpieczania danych.  Można dzięki niemu odszyfrować kod mimo uszkodzenia lub zabrudzenia. Wyróżnia się 4 poziomy korekcji: 7% (L-low), 15% (M-Medium), 25% (Q-Quartile) i 30% (H-High). Im większy poziom korekcji danych tym mniej informacji możemy w nim zamieścić.

https---sklep.hdwr.pl-
Po ze skanowaniu kodu przeniesię was na stronę. Sprawdź jaką 🙂
qrlrgst9807ag2324-thumb-550xauto-100428_01
Największy kod QR znajduje się w Kanadzie. Został on utworzony na polu kukurydzy która została w specjalny sposób wysiana. Kod trafił do Księgi Rekordów Guinnessa

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *