Czytnik kodów CCD

Czytniki kodów kreskowych możemy podzielić na trzy ogólne rodzaje według metody skanowania kodów. Są to czytniki laserowe, które wykorzystują lustro drgające do emitowania wiązki lasera, kolejnym są czytniki wielowymiarowe, które odczytują kod za pomocą przetworzonego zdjęcia i ostatnią możliwością są skanery CCD o których chciałbym dzisiaj napisać szerzej.

CCD, czyli z języka angielskiego Charge Coupled Device, w skanerze wykorzystuje się lampy fluororestencyjne, które rozświetla wiązkę rozproszoną na kod kreskowy, a odbite światło wraca przez soczewkę do przetwornika CCD, gdzie jest już zamieniane na postać cyfrową i przenoszone do komputera jako odczytany kod.

 

ccd

 

Model przykładowy wykorzystujący technologię CCD to model HD60C.

DSC_0064

Czytnik kodów kreskowych CCD HD60C

Model ten idealnie nadaje się do wykorzystania w terenie ze względu na brak ruchomych części w swoim układzie. Jest to kolejna zaleta czytników CCD. Układ skanujący nie posiada ruchomych elementów dzięki czemu żywotność układu jest bardzo długa.

Kolejną zaletą modeli CCD jest możliwość odczytu kodów bezpośrednio z ekranów LCD czy wyświetlaczy urządzeń mobilnych (telefon, tablet, laptop itp.). Dotyczy to większości oferowanych modeli, jednak nie każdy czytnik Posiadający układ CCD posiada opisaną funkcjonalność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *