Bluetooth czy komunikacja radiowa? Jaki czytnik bezprzewodowy wybrać.

Kiedy zależy nam na mobilności i swobodnym poruszaniu się bez przeszkadzających kabli, z pomocą przychodzi nam bezprzewodowy czytnik kodów kreskowych. W zależności od naszych potrzeb, charakteru prowadzonej działalności oraz miejsca wykorzystywania czytnika, mamy do wyboru dwa rodzaje komunikacji bezprzewodowej.

Połączenie poprzez moduł Bluetooth pozwala na skomunikowanie skanera z dowolnym urządzeniem mobilnym. Daje nam to możliwość bezprzewodowego połączenia sprzętu skanującego z laptopem, tabletem, a nawet telefonem komórkowym. Rozwiązanie to sprawdzi się w małych pomieszczeniach i w połączeniu ze smartfonem jest często wykorzystywane do przeprowadzenia inwentaryzacji. Maksymalny zasięg w jakim możemy się poruszać z czytnikiem to do 10 metrów, dlatego modele z modułem Bluetooth nie są polecane do pracy na dużych halach.

Jeżeli mamy duży magazyn bądź halę i potrzebujemy urządzenia, z którym będziemy mogli się swobodnie przemieszczać na dłuższy dystans, najlepszym rozwiązaniem będzie wybór czytnika kodów kreskowych wykorzystującego fale radiowe. Czytniki działające w oparciu o technologię fal radiowych, do poprawnego funkcjonowania potrzebują odbiornika, z którym będą się komunikowały. Taki odbiornik może mieć postać małego urządzenia o kształcie i wielkości przypominającym pendrive, wyposażonego w złącze USB. W celu przesyłania kodów kreskowych na urządzenie docelowe, na przykład komputer, wystarczy wpiąć odbiornik pod port USB. Do wyboru mamy również czytniki wyposażone w stację dokującą podłączoną do komputera poprzez kabel USB, która zapewnia nie tylko szybkie ładowanie skanera, ale dodatkowo jest źródłem komunikacji radiowej.

Czytniki działające w oparciu o częstotliwości fal radiowych oferują o wiele większy zasięg niż skanery z modułem Bluetooth. Pozwala to na swobodne poruszanie się z urządzeniem w promieniu od 20 metrów, nawet do 600 metrów w zależności od modelu czytnika oraz ilości przeszkód mogących potencjalnie zakłócić komunikację. Ten typ połączenia bezprzewodowego jest szczególnie polecany w dużych magazynach, na halach produkcyjnych czy hurtowniach.