TRYB AUTOMATYCZNY W CZYTNIKACH KODÓW

Czytniki kodów kreskowych są stosunkowo prostymi w obsłudze urządzeniami, które po naciśnięciu przycisku uruchamiają układ skanujący i odczytują kod. Część z nich natomiast jest w stanie robić to bez konieczności ingerencji użytkownika, co czyni je praktycznie bezobsługowymi.

Co to tryb automatyczny? Jest to ustawienie czytnika, dzięki któremu uruchamia samoczynnie układ skanujący oraz odczytuje kod bez konieczności trzymania czytnika w ręce i jednoczesnego wciskania przycisku do skanowania. Na układzie scalonym silnika skanującego znajdują się dwie diody światłoczułe, które na bieżąco kontrolują obszar przed czytnikiem. Po wykryciu obiektu znajdującego się w odległości do około 50-60 cm przed czytnikiem, sygnał jest przetwarzany i uruchamia źródło światła odczytującego kod. Jest ono aktywne aż do momentu zabrania obiektu z pola widzenia czytnika lub dokonania poprawnego odczytu kodu.

Czytniki kodów z możliwością automatycznego odczytu kodów, niemal zawsze są czytnikami przewodowymi. Czytniki bezprzewodowe z trybem automatycznym są niezwykle rzadko spotykane, gdyż ze względu na swój mobilny charakter, wymagają ręcznej obsługi przez użytkownika.

Przewodowe czytniki z automatycznym trybem odczytu kodów występują zarówno w wersji laserowej, nadającej się tylko do kodów kreskowych, jak i w urządzeniach z matrycą umożliwiającą skanowanie kodów 2D (QR, Datamatrix, itd.). Często są one też wyposażone w dodatkową podstawkę z regulowanym ramieniem. Dzięki temu urządzenie może znajdować się w jednej pozycji z odsłoniętym polem widzenia, a użytkownik operuje jedynie kodem kreskowym i nakierowuje go na linię skanującą czytnika.

Co ciekawe, dzięki umieszczeniu modułu od trybu automatycznego bezpośrednio w czytniku, nie musi on być umieszczony w podstawce, aby odczytywać kody bez naciskania przycisku. Użytkownik może trzymać czytnik w ręce i za jego pomocą kierować linię skanującą na odczytywane kody. W razie konieczności ręcznego odczytu kodów, użytkownik może także korzystać z przycisku, co chwilowo zdezaktywuje automatyczny odczyt lub całkowicie wyłączyć tryb automatyczny za pomocą odpowiednich kodów sterujących z instrukcji obsługi.

Poniżej przedstawione są modele, które posiadają automatyczny tryb odczytu kodów: