RFID

Technologia Radio Frequency Identification (RFID) to bezprzewodowa (radiowa) identyfikacja znaczników RFID. Polega na kodowaniu informacji w elektronicznej etykiecie, która składa się z anteny i procesora. Kontrola jest zdalna i opiera się na wykorzystaniu fal radiowych, natomiast etykieta zawiera w sobie układ elektroniczny z pewna ilością danych. Wystarczy odkleić kwadratową nalepkę ze sklepowego produktu, by zobaczyć miedziane lub aluminiowe ścieżki układające się w pętle. Oprócz znacznika czy taga można natknąć się też na inne nazwy takiego układu: nalepką RFID, etykieta RFIF, transponder lub inteligentna etykieta. Etykiety RFID mogą występować w konfiguracji RO (tylko odczyt), RW (odczyt i zapis) oraz WORM (jednorazowy zapis, wielokrotny odczyt).
800px-RFID_Chip_006
Jak działa RFID?

Tag RFID (etykieta) składa się z procesora i anteny. Dane są zapisywane w pamięci podręcznej procesora i wysyłane są za pomocą anteny do odbiornika. Prędkość transmisji i zasięg uzależnione są od wielu czynników takich jak wielkość anteny, częstotliwość, moc promieniowania czy stopień zakłóceń sygnału. Znacznik jest zasadniczo urządzeniem pasywnym, jeśli znajduje się poza strefą zasięgu czytnika. Aktywacja następuje dopiero w chwili umieszczenia go w strefie oddziaływania czytnika. Energia potrzebna do aktywowania etykiety jest przekazywana bezprzewodowo z czytnika poprzez wbudowaną antenę. Sam tag RFiD może mieć formę etykiety samoprzylepnej i można ją połączyć z nadrukiem np. kodu kreskowego z inwentaryzacją RFID.
rfid-host

Gdzie stosuje się technologie RFID?

RFID w kontroli dostępu i identyfikacji wykorzystuje się już od kilkunastu lat. Każdy użytkownik jest wyposażony w indywidualny znacznik lub kartę, która uprawnia go do wejścia na dany obszar. Przykładem mogą być baseny, gdzie tag znajduje się w zegarku, a każde jego przyłożenie do czytnika zwalnia zamek lub bramkę i zapisuje zdarzenie w systemie.

-Technologia RFID znajduje swoje zastosowanie w systemach automatycznej identyfikacji. Jest uzupełnieniem technologii kodów kreskowych i jej technologicznym zastępcą. RFID stało się bardzo popularne w magazynach i logistyce. W zależności od potrzeb towary są znakowane na różnych etapach produkcji, magazynowania, wywozu czy też przyjęcia. Etap wydania i przyjęcia najczęściej odbywa się za pomocą stacjonarnych bramek RFID, przez które przechodzi towar i jest identyfikowany.

RFID jest wykorzystywane w sklepach do kontroli stanu asortymentu, jak również system antykradzieżowy. W sieci handlowej Decathlon wszystkie produkty są oznakowane wszytymi metkami ze znacznikiem RFID. Kasy również nie są wyposażone w standardowe czytniki kodów, lecz mają wbudowane czytniki RFID. Wystarczy przesunąć towar nad czytnikiem, by ten został zarejestrowany w systemie. Jeśli jednak tak się nie stanie bramki, w których również znajduje się czytnik RFID włączą alarm.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *