Kody jednowymiarowe (1D), a kody dwuwymiarowe (2D), czym się różnią.

Wśród kodów służących do znakowania i identyfikacji towarów rozróżniamy dwa rodzaje, kody jednowymiarowe czyli 1D oraz kody dwuwymiarowe, czyli 2D.

Kody 1D, to najczęściej spotykany rodzaj znakowania, mający postać kresek. Cechują się różną gęstością oraz układem kresek. Do odczytu takiego rodzaju kodów kreskowych służą czytniki kodów skanujące kody jednowymiarowe. Przykładem kodu 1D może być Code 39, EAN-8 itp.


Kody 2D, mają postać obrazka złożonego z czarnobiałych kwadratów. To bardziej zaawansowany i skomplikowany zapis graficzny, możliwy do zeskanowania za pomocą czytników obsługujących kody dwuwymiarowe. Kody tego rodzaju, mogą zawierać w sobie dużą ilość informacji, na przykład długi tekst, a przy tym nie zajmują dużej powierzchni. Przykładem kodów 2D jest kod QR bądź kod Aztec znajdujący się w dowodzie rejestracyjnym. Czytnik, który z powodzeniem odczyta wspomniany kod, to HD-SL36 znajdujący się w ofercie sklepu HDWR https://hdwr.pl/pl/p/HD-SL36-wielowymiarowy-czytnik-kodow-do-dowodow-rejestracyjnych/660

Kod 1D różni się od kodu 2D możliwością kodowania w jednym kierunku, natomiast kod 2D zawiera większą ilość informacji. Dodatkowo, kody dwuwymiarowe są odporniejsze na uszkodzenia, ponieważ istnieje większa szansa zeskanowania uszkodzonego kodu 2D. Przy uszkodzonym kodzie 1D odczyt może być utrudniony.