Technologia DPM-czyli trwałe znakowanie

DPM (Direct Part Marking)
Technologia DPM (Direct Part Marking) polega na tworzeniu trwałych oznaczeń na powierzchni produktu, za pomocą m.in. wypalania laserowego czy grawerowania. Jej zastosowanie pozwala na łatwiejsze identyfikowanie produktów i śledzenie komponentów w przemysłach gdzie kody drukowane na standardowych etykietach mogłyby ulec zniszczeniu bądź rozmyciu.
Możliwość śledzenia produktów w łańcuchu dostaw staje się coraz ważniejsza do producentów po dostawców. Coraz więcej branż wdraża technologię DPM na swoje linie produkcyjne. Jako pierwsza tego typu metodę zastosowała NASA, oznaczając tym sposobem części statków kosmicznych. Z biegiem czasu technologia stała się popularna w branżach samochodowych, medycznych czy też górniczych i petrochemicznych, czyli tam gdzie etykiety nie mają szans przetrwać.

Identyfikowanie i śledzenie w całym łańcuchu dostaw
W przemyśle samochodowym, jak i lotniczym używa się DPM do wyłapywania błędów oraz do wycofywania produktów. Znakowanie umożliwia śledzenie komponentów w całym łańcuchu dostaw.
W branży petrochemicznej używa się znakowania do zapewnienia zgodności z przepisami, nadzorowania bezpieczeństwa oraz zarządzania aktywami.
Producenci sprzętu medycznego używają DPM do oznaczania instrumentów chirurgiczne, aby można było śledzić je na salach operacyjnych i podczas sterylizacji.

Lepsze zarządzanie jakością.
Kiedy na linii produkcyjnej składanych jest wiele produktów, kluczowe znaczenie ma szybka i prawidłowa identyfikacja części. Urządzenia firmy HDWR radzą sobie z tego typu kodami i potrafią odczytywać kody z powierzchni metalowych, plastikowych oraz szklanych w każdej fazie produkcji i w całym łańcuchu dostaw. Pozwala to na łatwiejszą identyfikację wadliwego sprzętu lub całych partii i ich szybszą wymianę. Oznacza to również mniejsze straty dla firmy oraz większą pewność, że do klienta nie trafi wadliwy sprzęt.

Bezpieczeństwo
Technologia DPM pozwala oznakować każde drobne detale, od produktów po narzędzia. Główną zaletą tych kodów jest oczywiście duża odporność na zabrudzenia i uszkodzenia. W przypadku kodów DPM możliwe jest również częściowe uszkodzenie kodu. Jest on tak samo odporny, jak matrycowe kody 2D. Tym, co w największym stopniu charakteryzuje technikę znakowania bezpośredniego, jest jej trwałość. Dzięki niej żadnego kodu naniesionego w tej technologii nie sposób zmazać, odkleić lub sfałszować. Jest to jedna z najważniejszych przewag tego systemu w porównaniu z tradycyjnymi etykietami. W przypadku odczytu kodów DPM jest zastosowanie specjalnych czytników do tego przeznaczonych. Firma HDWR ma w swojej ofercie czytniki przystosowane również do tego. Model HD269 czyta kody z różnego rodzaju etykiet, ale również bezpośrednio z ekranów telefonów komórkowych czy też jak DPM.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *