Kod Aztec w dowodzie rejestracyjnym

Aztec jest dwuwymiarowym matrycowym kodem kreskowym, opracowanym w 1995r, a opublikowanym w 1997r. Jego szczególną cechą jest kwadrat kwadratowy kształt i duża korekcja błędów, oparta na algorytmie Reeda- Solomona oraz tzw. „bulls-eye” – moduł służy do pozycjonowania czytników. Jest on umieszczony w centralnej części kodu i składa się z naprzemiennych kwadratów białych i czarnych o szerokości jednego piksela. Nazwa Aztec code też nie wzięła się przypadkiem. Kwadraty na środku kodu przypominają piramidę schodkową charakteryzującą się dla kultury Azteków. Kod występuje w różnych wersjach, różnią się pojemnością danych. Występują kody o wymiarach od 15 × 15 do 151 × 151. Pierwszy jest w stanie pomieścić do 13 cyfr dziesiętnych lub 12 symboli alfanumerycznych, natomiast drugi może do 3832 cyfr i 3067 symboli alfanumerycznych.

Dzięki pojemności kodu został on zastosowany w polskich dowodach rejestracyjnych. Od 2004 roku każdy dowód posiada taki kod na ostatniej stronie. Jest to przydatne dla branży motoryzacyjnej, stacji diagnostycznej czy firm ubezpieczeniowych. W dowodzie rejestracyjnym kod Aztec jest bardzo złożonym i gęstym kodem, przez co nie wszystkie czytniki 2D potrafią sobie z nim poradzić. Oto lista informacji, która jest zawarta w tym kodzie:

– numer dowodu rejestracyjnego
– organ wydający dokument
– rodzaj pojazdu
– przeznaczenie
– rok produkcji
– dopuszczalna ładowność
– dopuszczalny nacisk na oś
– numer karty pojazdu
– numer rejestracyjny
– data pierwszej rejestracji na świecie
– imię i nazwisko/firma właściciela
– adres właściciela
– marka pojazdu
– model pojazdu
– typ pojazdu
– numer nadwozia/podwozia VIN
– maksymalna masa całkowita
– dopuszczalna masa całkowita
– dopuszczalna masa całkowita zespołu pojazdów
– masa własna
– termin ważności dowodu rejestracyjnego
– data wydania dowodu rejestracyjnego
– kategoria pojazdu
– numer świadectwa homologacji
– liczba osi
– masa przyczepy z hamulcem
– masa przyczepy bez hamulca
– pojemność silnika cm3
– moc silnika kW
– stosunek masa/moc
– ilość miejsc siedzących
– ilość miejsc stojących

Stosunkowo duża liczba informacji jak na taki mały kod. W sklepie HDWR możemy znaleźć takie czytniki, które z łatwością sobie z nimi poradzą. Oto zbiór najpopularniejszych modeli do odczytu: HD18, HD250, HD290, HD610, HD200, HD-S22.
https://sklep.hdwr.pl/pl/p/Czytnik-kodow-PDF-QRCODE-AZTEC-2D-HD250/185
https://sklep.hdwr.pl/pl/p/Czytnik-kodow-2D-do-dowodow-rejestracyjnych-HD610/255
https://sklep.hdwr.pl/pl/p/Stacjonarny-czytnik-kodow-2D-HD18-/217
Poniżej film jak prawidłowo odczytywać kod skanerem HD18.

Czytnik jednak to nie wszystko żeby wydobyć informacje zawarte w kodzie. Po zeskanowaniu kodu wyświetla się tylko ciąg znaków, który nic nie mówi nam o danym pojeździe i jest dla nas niezrozumiały. Aby rozkodować ten ciąg potrzebny jest do tego specjalny enkoder, który można go znaleźć na stronie : https://weaversoft.pl/odczyt-kodow-z-dowodu-rejestracyjnego/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *